2014 Scholarship Winners!

Estefany Gomez - Del Rio High School - Region 15

Rolando Arredondo - Martin High School - Region 1

Tana Cristina Zavala - Del Rio High School - Region 15

Carlos Villasana - La Pryor High School - Region 1

Erick Silva -  Seagraves High School - Region 17

Jasmin De La Cruz - Roma High School - Region 1

Cristal Garcia - Benito Juarez-Abraham Lincoln High School - Region 1

Keila Martinez - Homer Hanna High School - Region 1

Jaquelyn Rose Gonzalez - Veterans Memorial High School - Region 1

Gloria Rios - Seagraves High School - Region 17

Brenda Quiroz -  Olton High School - Region 17

Nayeli Hernandez - Seagraves High School - Region 17

Diego A. Gutierrez (Alternate Runner Up) - North Shore Senior High - Region 4

Jose O. Meyo Jr. (Alt. Runner Up) - La Feria High School - Region 1

Julian Velasquez (Alt. Runner Up) - Jimmy Carter Early College HS (Region 1)

 

Conference Raffle & Auction Winners

Anita Flores - Grulla High School - Region 1

Zulema Collazo - Los Fresnos High School - Region 1

 

College Winners

Abimael Moreno - University of Houston

Cesar Udave - Rice University

Jose Angulo, Jr. - University of Texas at Arlington

 

HEB AMET Winners

Karla Santos - C.C. Winn High School - Region 20

Jocelyn Diaz - Jefferson High School - Region 19

Kristian Alexandro Mansilla  - Flatonia High School - Region 13

Ignacio Elizalde - Muleshoe High School - Region 17

Thalia Arianna Gomez  - Sharyland High School - Region 1

AMET Exemplary Student $500 Winners

Vanessa Baltierra  - Banquete High School - Region 2

Audrey Castillo - Pharr-San Juan-Alamo High School - Regon 1

Michael Eric Castillo  - Pharr-San Juan-Alamo High School - Region 1

Viviana Beatriz Guel  - Los Fresnos High School - Region 1

Alvety Iris Tuma  - Edinburg North High School - Region 1

 

HEB Exemplary Student $500 Winners

Stephanie Baltierra  - Banquete High School - Region 2

Monica Jasmin Diaz  - Transmountain Early College High School - Region 19

Anna Lee Dorado  - Memorial High School (PSJA ISD) - Region 1

Stormie Ann Garza  - Harlingen Early College High School - Region 1

Orlando Posada  - Donna High School - Regoin 1

Lorena Rangel  - Sidney Lanier High School - Region 20

Luis Roberto Rodriguez, Jr.  - Del Rio High School - Region 15

Miriam Sanchez  - Monte Alto High School - Region 1

Alyssa Lyann Tobias  - Robstown High School - Region 2

Jon David Valladares  - Donna High School - Region 1

 

Kiwanis Exemplary Student $500 Winners

Jhoanna Almazan  - Monte Alto High School - Region 1 

Zuaramitzi Lara  - Anthony High School - Region 19

Orlando Reyes, Jr.  - Juarez-Lincoln High School - Region 1

Daniel Chavez  - Juarez-Lincoln High School - Region 1

Karina Lugo - Southwest Early College High School  - Region 1

 

Scholarship Committee

Luz Hinojosa - Committee Chair and Appreciated Reader

Valerie Peake - Online Support and Appreciated Reader